Monthly Archives: Czerwiec 2015

Izolator dipola

DSC_0041

 

Krótkofalowcy często korzystają z anten drutowych. Jedną z najpopularniejszych konstrukcji to dipol zbudowany na konkretne pasmo. Często anteny takie służą jako tymczasowe instalacje wyjazdowe lub podczas okazjonalnej pracy z zamków, parków narodowych czy też szczytów górskich.

 

trojkat-izolator-v3

Aby ułatwić sobie budowę takiego dipola zaprojektowałem w darmowym sketchupie izolator takiego dipola. Izolator ten stanowi jego środek i jest miejscem montażu gniazda antenowego do którego przykręcamy kabel antenowy.

 

trojkat-izolator-v2-roentgen

 

Po narysowaniu, wyeksportowałem plik do formatu STL a następnie pociąłem go na warstwy w programie slicer. Tak przygotowany plik jest gotowy do wydruku na drukarce 3D

Poniżej w dziale download można pobrać pliki potrzebne do samodzielnego wydruku izolatora.

 

DOWNLOAD:

Izolator dipola

 

Category: DIY

Złomek syntezer DDS i LCD Nokia

Złomek to projekt który powstał jako rozwinięcie tematu na forum http://sp-hm.pl Na początku dyskusji przedstawiłem kolegom minimalny kawałek kodu obsługujący syntezę, wyświetlacz LCD oraz najprostszy enkoder.

W trakcie dyskusji wspólnymi siłami rozpoczeliśmy pracę nad syntezą i tak powoli powstał i nadal się rozwija ta prosta synteza.

zlomek

Zainteresowanych projektem odsyłam do działu download poniżej oraz do wątku na forum gdzie znajduje się cały opis budowy syntezera i dyskusja z nim związana.

http://sp-hm.pl/thread-2164.html

 

DOWNLOAD:

Złomek pliki.

 

 

 

Sterownik Przemiennika

IMG00544-20100918-0918

To jeden z najstarszych moich bascomowych projektów. Konstrukcja ta została doceniona przez wielu sysopów przemienników radioamatorskich. Bazując na tym projekcie wielu kolegów uruchomiło własne przemienniki. Continue reading