SR5KAC uruchomiony w sieci APRS

Rok temu, podczas VII Spotkania Krótkofalowców w Kampinoskim Parku Narodowym, poznałem Pawła SQ5IQK. Wtedy to powstał plan uruchomienia DIGI w Kacprówku, pod znakiem SR5KAC.

Pawłowi spodobała się bezobsługowa stacja automatyczna Digi APRS o znamienniku SR8OSP, działająca na terenie Poleskiego Parku Narodowego (gm. Urszulin pow. włodawski). Wtedy SR8OSP działało przy wykorzystaniu PLXDigi autorstwa Mateusza SQ3PLX w połączeniu z radiotelefonem Motorola GM350.

Przed pojawieniem się w Kacprówku pow. garwoliński SR5KAC, testowaliśmy opcje wykorzystania PLXDigi. Niestety, z racji wielu ograniczeń, to rozwiązanie nie spełniało naszych oczekiwań.  Szukając więc  alternatywy, skorzystałem  ze sprawdzonego już pomysłu jakim jest APRX, który na swoich stronach opisuje Rysiek SQ9MDD. Nim uruchomiliśmy APRX w Kacprówku, miałem już okazję testować to rozwiązanie na SR8OSP oraz SR5ZBL, co sprawdziło się – a nawet zostałem mile zaskoczony – jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż WX3in1.

Nie czekając dłużej, zaproponowałem postawienie oprogramowania APRX na mikrokomputerze Raspberry Pi 3B+, karcie dźwiękowej USB oraz radiotelefonie Motorola GM350 VHF. Paweł SQ5IQK zakupił wszystko co potrzeba, a następnie zajął się instalacją antenową i odgromową. Moim zadaniem była instalacja systemu operacyjnego i dodatków oraz konfiguracja oprogramowania DIGI. Obraz Raspbiana pobrałem z internetu, system wgrałem na pamięć USB. Korzystając z opisu Ryśka SQ9MDD zainstalowałem wszystko co potrzebne, jedynie pominąłem opcję ochrony karty SD, ponieważ system został zainstalowany na pamięci USB (o tym, dlaczego wykorzystałem pamięć USB, opowiem w następnym artykule).

Początkowo SR5KAC miał pracować jedynie w paśmie 2m, lecz po dłuższym namyśle spróbowaliśmy uruchomić również DIGI w paśmie 70cm, wykorzystując radiotelefon Vertex FTL7011. APRX w paśmie 70cm miał działać na tym samym Raspberry Pi co nasz APRX w paśmie 2m. Niestety, napotkaliśmy problem z losową rotacją kart dźwiękowych oraz kilka innych problemów technicznych. Nie poddając się, a idąc bardzo na skróty, użyczyłem Raspberry Pi 2B oraz kartę dźwiękową USB.  Oczywiście dwie karty miały swoje osobne interfejsy separujące, które zaleca wykorzystać Rysiek SQ9MDD. Na Raspberry Pi 2B+ jest tylko uruchomiony Direwolf  (jako TNC dla pasma 70cm), a na Raspberry Pi 3B jest Direwolf (TNC dla pasma 2m) oraz cały APRX dla pasma 2m i 70cm. Do poprawnego współdziałania całości należało ustawić stałe adresy IP w sieci wewnętrznej, co jest istotne dla współpracy Direwolfa (70cm) i APRXa. W APRX działa też Igate, który przesyła wszystkie odebrane dane do sieci internetowej. Dzięki wykorzystaniu diplexera, cała instalacja korzysta z jednej anteny, umiejscowionej 8m nad poziomem gruntu.

(przejazd Pawła SQ5IQK po okolicy nadając w paśmie 70cm)

Po spięciu całej instalacji, Paweł SQ5IQK wykonał testowy przejazd. Test wyszedł pomyślnie i finalnie zakończyliśmy prace przy APRX Crossband DIGI. Digi na 70cm sprawdzi się na pewno w lokalizacjach, gdzie sieć APRS w paśmie 2m jest przeciążona. Celem pojawienia się Digi na 70cm w tej lokalizacji była opcja przerzucania balonów amatorskich działających w pasmie 70cm. Poniżej prezentujemy statystyki wstępne przed wprowadzeniem odpowiednich filtrów w konfiguracji APRX.

Bardzo wielkim zaangażowaniem wykazał się Paweł SQ5IQK, który udostępnił lokalizację, zakupił potrzebny sprzęt oraz wykonał całą instalację antenową i odgromową. Miło było pomagać w tym projekcie. Zapraszamy wszystkich kolegów do testowania SR5KAC w paśmie 2m i 70cm oraz do zgłaszania uwag.
Dla wszystkich użytkowników SR5KAC w mobilu 73! oraz szerokości.

Michał SP5OSP 73!