Eshail2 Qatar -Oscar 100 Amatorski Geostacjonarny Satelita w Praktyce.

Eshail2 wyprodukowany przez Japońską grupę MELCO ( Mitsubishi Electric Corporation ) został wyniesiony na orbitę Geostacjonarną 15 listopada 2018r.
Ma on wspierać swoim zasięgiem pracującego Satelitę Eshail1 , jest to wspólny projekt KATAR Satellite Company ( EshailSat ) oraz Katarskie Radio Amatorskie ( QARS ) wraz z AMSAT Deutshland .

Satelita osiągnął ostateczną pozycję 25.9*E

W segmencie pasma dla radioamatorów 23 grudnia 2018r uruchomiono testowo transpondery wąskopasmowe i szerokopasmowe , w styczniu 2019r Satelita przeszedł pomyślnie wszystkie testy i został oddany do użytku dla Radioamatorów 12 lutego 2019r.

Odpalenie Transpondera i testy poprzedzone było prośbą o nienadawanie aż do oficjalnej informacji o poprawnym przeprowadzeniu commissioningu.

  

Dla potrzeb Radioamatorów przeznaczono pasmo downlink Narrow Band 10.489.500GHz-10.489.800GHz (liniowy transponder 250kHz ) CW,NBdigi,DIGI,MIX i SSB oraz Wide Band 10.491.000GHz – 10.499.000GHz ( 8Mhz dla potrzeb DVB DATV czyli cyfrowej telewizji ).

Dodatkowo w tym 250kHz segmencie na początku i na końcu pasma są widoczne BIKONY CW i DIGI ( ciekawostką jest to że można do dekodowania bikonu DIGI wykorzystać „staruszka„ program który służył do dekodowania sygnału z satelity AO-40 .

   

Bikony SAT na przyległych satelitach :

Wejście na Transponder Eshail2 zostało zorganizowane w segmencie pasma 13cm czyli 2.4GHz i tak dla pasm NB Uplink to 2400.050GHz – 2400.300GHz  , WB Uplink 2401.500GHz – 2409.500GHz .

Jak odbierać, w prosty sposób :

Z moich przeprowadzonych doświadczeń wystarczy sam konwerter satelitarny nakierowany w dobrą stronę i np. odbiornik RTLSDR , materiał z tego doświadczenia można obejrzeć na Youtube na moim kanale.

https://www.youtube.com/watch?v=zGOAC9JO5Aw

Widać i słychać stację , dla lepszego odbioru np. praca w terenie znakomicie będzie sprawować się antena satelitarna 35cm używana jako antena na przykład do kampera .

W stałym QTH dobre wyniki dla Polski daje antena offsetowa satelitarna 90cm. Tutaj już sygnały są czyste i mocne. Można nawet w segmencie WB dekodować DATV, choć przydała by się antena 120cm .

Do odbioru w prosty sposób możemy wykorzystać tanie rozwiązanie .

Ponieważ Transponder Amatorski Eshail2 nadaje w paśmie satelitarnym możemy użyć  zwykłego konwertera satelitarnego ( najlepiej ze stabilizacją PLL – konwertery SHARP model BS1K2EL200A ) , dodatkowo musimy zaopatrzyć się w rozgałęziacz sygnału nie przepuszczającego napięcia DC do naszego odbiornika SDR lub skanera .

Rozgałęziacz taki możemy oczywiście sami wykonać dając w układ klasyczny dławik na zasilanie oraz kondensator do odcięcia napięcia stałego  dochodzącego do odbiornika a zasilającego konwerter satelitarny napięciem 12v dla polaryzacji pionowej w której to nasz transponder nadaje. Rozgałęziacz ( DC BLOCK ) można kupić w sklepie ze sprzętem SAT.

Dlaczego ten konwerter z PLL .

Konwertery mają swoją stabilność częstotliwości i w zależności od temperatury otoczenia będą nam pływać , czyli nie trzymać częstotliwości . Jedne starszego typu posiadają stabilizację opartą o DRO nowsze lub pewna grupa które mają lepszą stabilizację posiadają układ PLL . Jednakże w późniejszym czasie okaże się że będzie nam potrzebna jeszcze lepsza stabilizacja naszego układu odbiorczego i w konsekwencji trzeba będzie przerobić nasz konwerter dodając lepszy układ stabilizacji np. DDS lub GPS – do wstępnej zabawy wystarczy nam konwerter z małą anteną satelitarną  oraz układ DC block plus odbiornik SDR .

Ustawienia :

Mając podłączony układ antena plus odbiornik musimy wpisać odpowiednią częstotliwość odbioru , na wstępie bez przesunięcia LO ( lokal oscylatora , który jest w naszym konwerterze i zamienia częstotliwość odbiorczą satelity na częstotliwość pośrednią niską   ) czyli dla środkowego pasma NB będzie to 739,675MHz .

Możemy również wpisać np. w programie SDRSHARP częstotliwość oscylatora w zakładkę shift (  wartość 9750 000 000 ) i uzyskamy w programie odczyt częstotliwości na jakiej nadaje satelita . Satelita posiada transponder liniowy tak że musimy mieć odbiornik posiadający możliwość ustawienia modulacji SSB .

Nadawanie :

Do wejścia na transponder liniowy Eshail2 wykorzystujemy pasmo 13cm czyli wspomniane wcześniej pasmo 2.4GHz.

I tu o ile z odbiorem nie było większych problemów zaczynają się ciekawe zabawy i testy podczas nadawania .

Nadajnik dla emisji CW i antena panelowa od WIFI zapewni nam łączność przy mocy ok 500mW . Dla pełnej łączności i komfortu odbiorcy raczej będziemy musieli mieć nadajnik o mocy przynajmniej 5W w zależności od użytej anteny .

Z nasłuchów SSB udało mi się odebrać stację , które posiadały moc 500mW i antenę HELIX 25 zwojów RHCP , anteny krążkowe 500mW były to jednak łączności o niskim sygnale .

Na rynku zagranicznym oczywiście dostępne są rozwiązania komercyjne w miarę dobrze wykonane .

KUHNE:

https://shop.kuhne-electronic.com/kuhne/en/onlineshop/Hailsat/

Hartwig:

http://www.hartwig-rf.de/

Bułgarski SG LAB:

http://www.sg-lab.com/amateur.html

Zachęcam wszystkich kolegów do testów na Eshail2 pozdrawiam SP5MG Piotr .