Relacja z lotu balonu wypuszczonego w Celestynowie

Kluby SP5WWL i SP5YAM 13 października w ramach III Mazowieckiego Pikniku Radiowego wysłali kolejny balon z nadajnikami. Po raz pierwszy poleciało DIGI APRS.

Rano w Markach mokro. Pada deszcz. Miało być ładnie, ale może jeszcze będzie. Wyjeżdżamy o 8.30, ale chłopaki chcieli jeszcze raz wszystko sprawdzić i przybyli przed siódmą. Pakujemy wszystko co potrzebne do samochodu i w drogę. Trochę pobłądziliśmy, ale w końcu jesteśmy na miejscu. Wszędzie chodzą ludzie z radiami w rękach albo przypiętymi do ubrań. Krzysiek SQ5NWI też już jest. Po chwili dojeżdża Jarek SP5JRM. Rozkładamy matę, wyjmujemy butle z helem. Bartek SP5WIB przykręca reduktor, rozkłada powłokę balonu na macie i zaczyna pompować. Balon staje się coraz większy. Koledzy montują linkę nośną, sprawdzają urządzenia i łącza w jedną całość. Jeszcze spadochron i kontrola czy wszystko jest OK.

Do stanowiska startu podszedł dowodzący Piknikiem Michał SP5OSP. Opowiedzieliśmy jak puścić balon, z czego jest zbudowany, jak odbierać dane, które nadaje, jakie wymogi należy spełnić, aby taka misja się odbyła.

Gdy otrzymaliśmy potwierdzenie, że wszystko jest gotowe zaczęliśmy odliczanie. Balon poszedł w górę, ale za chwilę jakby zaczął spadać niebezpiecznie zbliżając się do drzew. Na szczęście poderwał się i dalej już śmiało poszybował w niebo. Wokół słychać jazgot sygnału SSTV – kilkadziesiąt osób jednocześnie przykłada telefony do głośników w radiach i dekoduje obrazki, których jest tym razem aż 26 w tym dwa dowcipy.

Zastosowaliśmy pewne innowacje w tym projekcie. Po raz pierwszy wykorzystujemy element, który ułatwia wyważanie balonu. Na drukarce 3D wydrukowaliśmy cylinder z rantami na sznurek. Na dole przywiązana jest butelka napełniona odpowiednią ilością wody, a sam przyrząd przypięty pod zaciśniętym wężem od reduktora. Po raz pierwszy poleciało DIGI APRS pracujące pod znakiem SP5WWL-10 – projekt Jarka SP5JRM. Maciek SP5NKF zaprojektował płytkę do modułu SSTV i wszystko umieścił w zgrabnej formie „kanapki”, nowe anteny – lekkie jak piórko dipole wykonane z elementu wydrukowanego na drukarce 3D oraz cienkiej srebrzanki otulonej słomkami do napoi.

Przygotowanie do startu – pompowanie balonu trwa, a na pierwszym planie główni konstruktorzy Jarek SP5JRM i Grzesiek SP5MGS, a w tle Maciek SP5NKF

Nad operacją napełniania powłoki czuwa doświadczony już w misjach balonowych Bartek SP5WIB

Już za chwileczkę, już za momencik…

10, 9, 8… START!

Pod tymi adresami możecie obejrzeć filmy ze startu:
https://www.facebook.com/krzys.szeryfcb/videos/2929138423780871/

https://youtu.be/lqW_5cu5vVI

Balon wylądował na Białorusi. Oto garść statystyk:
Największa wysokość: 26 896m 15:16:07
Średnia prędkość wznoszenia: 3,25m/s
Średnia prędkość opadania: 12,03m/s
Pokonana odległość w linii prostej: 195 km

Statystyka słuchających:

Liczba wygenerowanych dyplomów: 43

SSTV na zaprojektowanej płytce drukowanej:

Przyrząd do wyważania balonu:

Antena – element konstrukcyjny wydrukowany na drukarce 3D, cieniutka srebrzanka oraz rurki do napoi. Antena sprawowała się bardzo dobrze, a waży bardzo mało

Logo naszych misji

zdjęcie główne źródło:

https://www.facebook.com/NadlesnictwoCelestynow/