SR5MM ponownie w eterze.

Zakończyła się przerwa w pracy przemiennika SR5MM w Mińsku Mazowieckim, która była spowodowana zakończeniem terminu ważności pozwolenia radiowego. Dzięki uzyskaniu nowego pozwolenia na kolejne 5 lat, przemiennik mógł zostać uruchomiony ponownie.

Przy okazji Krzysztof SQ5AKC, Grzegorz SQ5BAQ, oraz Ja Michał SP5OSP wykonaliśmy niezbędne prace konserwacyjne. Duży udział w uruchomieniu przemiennika miał także Gabriel SQ5PTS który pomógł przy załatwianiu spraw formalnych w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki oraz Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

Przemiennik to fabryczne urządzenie Motorola Quantar UHF, który został podłączony do duplexera Airtech. Antena przemiennika firmy Kathrein jest zainstalowana na wysokości około 40m nad gruntem. Przemiennik pozwala na komfortowe przeprowadzanie łączności w odległości około 30 km od jego lokalizacji (można ją sprawdzić na mapie aprs). Planujemy uruchomienie na przemienniku usługi echolink. Mamy nadzieję że zwiększy to aktywność przemiennika oraz umożliwi nam łączność z kolegami gdy będziemy na wakacjach.

Parametry techniczne SR5MM:
TX: 438,950MHz
RX: 431,350MHz
CTCSS 127,3Hz
Moc wyjściowa 5W

 

W tej samej lokalizacji działa też DIGI APRS  SR5ZBL pracujące w paśmie 2m na częstotliwości 144,800MHz.
DIGI składa się z Raspberry Pi 3B, pamięci USB, karty dźwiękowej USB, interfejsu separującego oraz radiotelefonu Motorola GM350. Ten zestaw zapewnia dostęp do sieci APRS kolegom pracującym z radii ręcznych lub mobilnych gdy nie docierają do regionalnego Digi SR5NWA w Warszawie.

Często też poprzez SR5ZBL za pomocą biuletynów lub obiektów APRS, informujemy innych kolegów o wydarzeniach jakie w naszej okolicy mają miejsce. Sufiks znamiennika tego DIGI sugeruje związek z dawnym klubem harcerskim który istniał w Mińsku Mazowieckim czyli SP5ZBL lecz wraz z brakiem zainteresowania zagadnieniami łączności przez harcerzy klub ten przestał istnieć.

Do usłyszenia na przemienniku.

Michał SP5OSP 73!